Osvěžování vodní mlhovinou pro každého

<<< zpět na Adiabatické chlazení

Patentový systém MERLIN

Ing. Vladimír Harazím, CSc., Drekoma, foto: archiv dodavatele


Úvod a použití

Člověk v průměru stráví více než 80% svého života v uzavřených místnostech. Naše zdraví a duševní pohoda jsou proto do značné míry závislé na kvalitě okolního vzduchu. Aktivní zvlhčování zajišťuje zdravou rovnováhu daného prostředí.

Díky výkyvům počasí jsme dnes vystaveni extrémním teplotám nejen v zimě, ale i v létě. Vlna veder je v létě nejen u moře, ale i ve střední Evropě. To se dotýká u nás i návštěvníků aquaparků, koupališť a dalších volnočasových aktivit u vody. Určitě to každý zažil: k pobytu na slunci nás nutí zvýhodněné celodenní vstupné, které chceme využít, ale nedostatek stínu zvláště u nových zařízení, kde není vzrostlé vegetace nám zážitek komplikuje. K tomu se přidá i nutnost občerstvení – lidé stojící ve frontách, nedostatek slunečníků nad stoly určených ke konzumaci apod. V té chvíli bychom všichni a to jako návštěvníci i jako zaměstnanci (plavčíci, pracovníci občerstvení ve stáncích na prudkém slunci, animátoři dětských programů…uvítali zvlhčování vzduchu, protože to se doporučuje všude tam, kde je člověk vystaven přímému slunci a hrozí mu přehřátí.

Pomineme-li využití v průmyslové výrobě bude nás zajímat osvěžování vodní mlhovinou v zábavním průmyslu t.j. v aquaparcích a plovárnách, u dětských hřišť, aplikace v pergolách a zahradních restauracích, kavárnách, ve sportu aplikace zařízení i na VIP tribunách a odpočinkových zónách sportovců před a po náročném sportovním výkonu, odpočinkové a relaxační zóny městských částí, oázy na pěších zónách nebo v letním večeru na diskotékách pořádaných na koupališti. V soukromém sektoru terasy rodinných domů, pergoly a posezení, doplněk bazénů atd.,

Zkušenosti a výzkum

Aniž by člověk znal teorie a zákonitosti fyziky, termomechaniky a termodynamiky, subjektivně si vybírá a tráví více času v prostředí, kde se cítí příjemně. V parném létě na rozpálené pěší zóně nebo kavárně nebo zahradní restaurace vnímá jako příjemný pobyt a příjemné posezení jen nepatrný zlomek dotázaných lidí. To se týká navíc i návštěvníků koupališť, pokud zrovna nejsou celou dobu ve vodě.

Většina osob, která využila příjemné osvěžení vodní mlhovinou, uvádí v rámci výzkumu svůj pobyt v oáze s technologií Merlin – že je nesmírně příznivý, osvěžující a chladivý.

Pokud je systém správně instalován, nesmí být uživatel, zákazník v jakémkoli prostředí vystaven přímému vlivu vodní mlhoviny. Pokud by tak bylo, byl by člověk po krátkém čase obtěžován přímo vodou ve formě jemného aerosolu se všemi klady i zápory, které voda ve formě kapaliny umí. Toto se týká zejména dodržení správných odstupových vzdáleností od závěsných zvlhčovacích modulů pro distribuci vodní mlhoviny nebo dalších komponentů z široké škály designových prvků pro distribuci vodní mlhoviny.

Je-li vše správně instalováno, návštěvníci ani obsluha nejsou vystaveny účinkům vody ve formě kapaliny. Podporou dokonalého vznosu mlhoviny je ve venkovním prostředí letní vánek nebo pro lepší efekt zabudovaný ventilátor nasávající vzduch od stropu pergoly do modulu a vytlačující jej speciálně vyvinutými aerodynamickými průduchy pod tryskami.

Popis zařízení MERLIN

Zvlhčovací systém Merlin pracuje na základě vysokého tlaku vody v tlakovém systému (asi 70 bar) a jejím rozprašováním je v průměru kolem 6,5 m od zavěšeného modulu do prostoru a výšky přibližně 200 cm. V tomto prostoru je vzduch v nastavených cyklech sycen jemnou vodní mlhovinou, kterou postupně absorbuje a vytváří příjemné mikroklima. Pod touto úrovní výrobek, materiál ani obsluha zařízení nejsou vystaveny účinkům vody ve formě kapaliny. Podpora dokonalého vznosu mlhoviny je uskutečňována zabudovaným ventilátorem nasávající vzduch od stropu do modulu a vytlačující jej speciálně vyvinutými aerodynamickými průduchy přímo v místě vysokotlakých trysek (je patentováno firmou Merlin Technology GmbH, Ried im Inkreis, Rakousko).

Ekonomika

Inovovaná technika je nositelem výkonu v celém rozsahu při velmi nízkých provozních nákladech.

Přeměna jednoho litru vody na vzdušnou vlhkost spotřebuje 2 250 kJ, tj. ze vzduchu odebere – spotřebuje energii – teplo – ochladí vzduch, teplota vzduchu se sníží cca o 5-6°C oproti prostředí bez vysokotlakého zvlhčování a osvěžování vzduchu. Investiční náklady se liší podle typu provozu a dodavatel individuálně pro každou zakázku kalkuluje cenu dle konkrétního rozsahu komponentů a realizačních podmínek.

Mimořádně výhodná je možnost modulového sestavování celého systému. Modulová skladba umožňuje kdykoli sestavu rozšířit, upravit podle vývoje a potřeb jeho provozovatele. Veškeré její části jsou snadno přístupné. Potřeba času na údržbu souboru projektovaného na vysoké kapacity například 480 litrů/hod. si vyžaduje pouze několik minut občasného dohledu denně respektive týdně. Standardně jsou systémy vybaveny jemným filtrem se schopností zachytit nečistoty o velikosti 5 mikron.

Komplex řízení pro dané prostředí je vybaven řídící jednotkou s časovým spínačem. Zde obsluha navolí základní parametry spínání a již si jen užívá příjemného osvěžení až ve vzdálenosti 150m od tlakového čerpadla v oáze osvěžení vodní mlhovinou. Vysokotlaké čerpadlo je chráněno proti běhu naprázdno, pokud nebude na vstupu za filtrací vody dodržen minimální tlak vody, vysokotlaké čerpadlo nebude tlačit vodu k distribučním místům jemné vodní mlhoviny. Obdobně je to při mžikovém výpadku el. proudu.

Jak zařízení funguje

Voda rozprašovaná vlastním tlakem tvoří drobné kapičky v průměru ve velikosti pod 1 mm. Tyto kapičky jsou rozprašovány přímo do vzduchu, kde se rychle odpařují do plynného stavu a zvyšují relativní vlhkost bez nebezpečí samovolné kondenzace. Horký vzduch se k rozprášené mlhovině chová velmi agresivně, změní její kapalné skupenství do vzdušné vlhkosti. Subjektivní pocit pozorovatel pod jednotkou zvlhčování je vnímán jako pocit chladu a příjemného osvěžení. Když je dosaženo požadovaného cyklu a řídící jednotka odstaví z provozu tlakového čerpadlo, obvod se uzavře pomocí speciální pružiny s kuličkou, která usedá do správně vytvarovaného průměru sedla, čímž se ukončí proces vlhčení včetně zabránění tvorby kapek a odkapávaní zbytkové vody ze systému. Při provozu venkovního osvěžování vodní mlhovinou nedochází k odstřikování velkých kapacit ani k odkapávání vody z rozprašovacích hlav, protože odpružené sedlo vodního ventilu se uzavře v okamžiku, kdy dojde k poklesu tlaku vody. Zbytková voda zůstane uvnitř tělesa a objímky trysky. Díky účinné, levné filtraci je čištění rozprašovacích hlav tak ojedinělé, že údržba je vyžadována obvykle pouze jedenkrát ročně. Předností tohoto zařízení je dlouhá životnost a spolehlivost daná použitím kvalitního materiálu a propracovaného systému.

Poradenská činnost

Pozvěte nás, přijedeme, pomůžeme a navrhneme řešení. S Merlinem jde vše lépe.

Kontakt
DREKOMA
Ing. Vladimír Harazím, CSc.
Pražská 636
378 06 Suchdol nad Lužnicí
E-mail: info@drekoma.cz

<<< zpět na Adiabatické chlazení