Tabákový průmysl

<<< zpět na Zvlhčování v průmyslu a provozech

Tabákové výrobky se vyrábějí z různých druhů tabáku nebo směsí tabáku. Cesta tabáku na pulty trafik a pod nos fajnšmekrům kuřákům je relativně zdlouhavá. Nejprve se tabák pomalu suší, zraje, případně fermentuje a třídí, aby byl připravený pro zpracování tabákovým průmyslem.

Proto je nanejvýš nutné věnovat velkou péči skladování tabáku. Proces výroby tabákových výrobků je již poměrně rychlý. Výroba je realizována na speciálních jednoúčelových automatizovaných linkách určených pro výrobu cigaret nebo doutníků a končí hermetickým zabalením do krabiček, kartónů a krabic opatřených fólií, aby vzdušná vlhkost nemohla poškodit tabákové výrobky (cigarety, doutníky, sypaný tabák).

Suchý vzduch zejména v procesu skladování je velkým nepřítelem tabáku a způsobuje zhoršení vlastností tabáku a přináší nemalé ekonomické ztráty. Ať už ztráty v podobě technologického tepla, protože sklady musí být temperované, nebo v podobě úbytku na objemu a hmotnosti tabáku přesušením popř. vyprášením. Mimo to suchý vzduch zhorší vlastnosti tabáku. Tabákový list je křehčí, lámavější snadněji se trhá.

Přesušený tabák vypadává z cigaret, cigaretový papír se nenaplní a cigarety praskají.

Další nepříjemností pro výrobce je fakt, že tabák zpracovávaný ve vlhkostně nestabilizovaném prostředí v průběhu celého roku mění své vlastnosti a tabákové výrobky nemají standardní stále stejnou neměnnou kvalitu.

Na cigaretách, doutnících vyrobených z přesušeného tabáku si kuřák příliš nepochutná, po zapálení cigareta velmi rychle hoří.

Ze zemědělské výroby mají sušené tabákové listy absolutní vlhkost 13 až 16 %. Tomu odpovídá optimální relativní vlhkost prostředí mezi 60 až 68 % při teplotě v rozsahu 21 až 24°C, kterou je nutné celoročně udržet. Tento deficit vzdušné vlhkosti je potřeba dorovnat vodou ze systému zvlhčování vzduchu, proto abychom udrželi stálou kvalitu tabákových výrobků a eliminovali ztráty na hmotě.

Co získáte instalací zvlhčovacího systému Merlin – Technology?

  • trvale stabilní úroveň relativní vlhkosti v prostředí
  • trvale stabilní úroveň rovnovážné vlhkosti materiálů na skladech a ve výrobním procesu (tabák, tabákové směsi apod.)
  • trvale udržitelné, stabilní technologické podmínky
  • trvale zvýšíte výtěž a snížíte prořez, snížíte lámání a prašnost (zvýšíte čistotu prostředí) snížíte teplotu adiabatickým chlazením ve vyhřátých objektech zejména v letním období
  • snížíte náklady na vytápění (systém destratifikátorů)
  • lepší zdravotní stav svých zaměstnanců
  • ÚSPORU NÁKLADŮ A ZEFEKTIVNĚNÍ VAŠÍ ČINNOSTI!!!

Úpravou vnitřního klimatu objektu snížíte podíl zmetkovitosti ve výrobě, nižší ztráty na vyprášeném tabáku a získáte zdravější prostředí pro své zaměstnance.

Kdy nejvíce zvlhčování Merlin – Technology využijete?

  • zejména v období, kdy je nízká relativní vlhkost v prostředí (zimní období – venku zima a mráz, uvnitř objektu teplo a nízká rel. vlhkost)!
  • při problémech s výrobními technologiemi